DOVOLENÁ: 11.7.2020 - 26.7.2020 - prodejna je v tomto období uzavřena, objednávat lze přes e-shop bez omezení. Zboží bude možné vyzvednout na prodejně po dovolené a objednávky přijaté/zaplacené po 10.7. budou předány přepravci v pondělí 27.7.2020

X
Potřebujete poradit? Rádi vám pomůžeme (Po - Pá 9:00 až 18:00):     +420 607 979 107 info@botkydetem.cz

Jak změřit nožku

Změřit nožky našich dětí a tím určit správnou velikost obuvi může být pěkným oříškem. Existuje několik způsobů, jak chodila změřit, a tím zjistit nejen vhodnou velikost včetně nadměrku do délky, ale také do šířky, na což se bohužel v mnoha případech zapomíná.


Při pořizování nových bot pro dítě je určitě nutné přeměřit nožky, abychom zjistili, jaký rozměr boty dítě potřebuje. Nelze se řídit pouze číslem velikosti, ta se u jednotlivých výrobců liší ve svých rozměrech.

Měřidlo PLUS12 změří jak délku nohy, tak velmi jednoduše i vnitřní délku boty. Při měření boty získáte přesný vnitřní rozměr boty Vašeho dítěte. Při měření nohy měřidlo PLUS12 automaticky přidá 12 mm k délce chodidla Vašeho dítka, a tak hned víte, jakou má mít bota vnitřní délku. Poté jednoduše změříte vnitřní délku dané boty a víte, zda je délka boty vhodná pro Vaše dítě.

Plus12 se vkládá do narovnané a maximálně otevřené boty, délka se pak měří od středu paty k nejdelšímu místu boty (u barefoot obuvi je toto místo nad palcem nohy, u kompromisních více ke středu špičky). Je vhodné zmínit, že u dvou měření stejné boty lze získat malinko odlišné výsledky. Toto je zapříčiněno mírou zatlačení na měřidlo při měření vnitřní délky boty.

 

Návod na použití měřidla Plus12

Měřidlo Plus12, praktickou, cenově dostupnou pomůcku pro rodiče, lze pořídit i u nás:

Pořídit měřidlo Plus12

 

Digitální měřidlo Clevermess změří nejen délku chodidla a boty, ale také jejich šířku. Jelikož část měřící šířku je velmi citlivá na pohyb nožky, je skutečně třeba, aby dítko spolupracovalo a zůstalo chvilku v klidu stát. Jednodušší pro změření šířky, je částečné obkreslení nožky (stačí čáry v nejširších místech), zejména u dětí, které ještě nevydrží na měřidle postát. Měřidlo Clevermess je výborným pomocníkem při zjišťování šířky obuvi

 

Návod na použití měřidla Clevermess

 

Nožky se dají změřit také obkreslením. Určitě je vhodné obkreslit obě chodidla, obuv se pak případně vybírá dle delší nožky. Pokud obkreslujete chodidla celá v prostoru, je třeba počítat s tím, že rozměr bude větší, proto je vhodné raději obkreslovat např. u zdi.

Postupujte tak, že na podlahu těsně ke zdi položte papír, můžete jej upevnit např. izolepou. položte nohu dítěte na papír, pata je opřená o zeď, dítě musí stát na obou nohou, zatěžovat je a pozor na krčení prstů. Na papíře udělejte čárku na místě, kde končí nejdelší prst a současně naznačte i umístění paty. Délka se počítá od nejdelšího prstu ke středu paty, boty vybíráme podle delšího chodidla. Stejný postup opakujte pro změření šířky chodidla: nohu postavte ke zdi malíkovou stranou a tužkou označte nejširší místo. Šířku odečtěte kolmo od nejširšího místa ke kraji papíru. Při měření obkreslením dbejte na to, abyste tužku nijak nenahýbali, má být kolmo k papíru.

Vhodné je také měření v krabici, pokud nohu umístíte do rohu, můžete změřit zároveň délku i šířku. Při opakovaném používání krabice tak můžete také krásně sledovat růst nožky Vašeho dítěte.

 

Ideální nadměrek

Délka nadměrku je individuální, ale obecně se lze řídit následujícím pravidlem a případně přizpůsobit potřebám dítěte (některé děti nadměrek nad 1 cm mohou špatně snášet):

·         začínající chodec (batole) by měl mít nadměrek maximálně 1 cm u celoročních bot a sandálků a maximálně 1,2 cm u bot zimních (tady něco málo vezme kožíšek)

·         zkušenější chodec (školkové a školní dítě) by měl ideálně mít 1,2 cm u celoročních bot a maximálně 1,5 cm u zimních. Sandálky spíše kolem 1 cm.

 

Minimální délka nadměrku (délka, kdy už vybíráme nové větší botky) je u začínajícího chodce 4-5 mm a u zkušeného chodce 6-8 mm. Tento nadměrek je nutný ke správné práci nohou. Z tohoto plyne, že zbývající část u „ideálního nadměrku“ je právě určena pro růst nohou.

 

Obecně dětská noha roste od 3-6 let přibližně o 1 mm za měsíc. Menším dětem pak roste rychleji, větším se růst zpomalí.

 

Nemělo by se také zapomínat na nadměrek v šířce obuvi. Bota by neměla být užší než chodidlo, ale nadměrek na růst do šířky postačí přibližně 1-2 mm z každé strany. Je nutné brát také v potaz, na jaké období boty pořizujeme, zda v nich bude například teplá ponožka, která také zabere několik málo milimetrů.

 

K určení správné velikosti zcela určitě není vhodné zmáčknutí na špičku boty nebo vsunutí prstu za patu. Dítě instinktivně pokrčí prsty, resp. posune chodidlo. Dítě nepozná, že je mu bota malá a že ho tlačí, je skutečně třeba měřit. Ani příliš velký nadměrek není v pořádku, nikdy by neměl způsobovat zakopávání při chůzi. Také vtáčení špiček může být signálem toho, že je bota pro dítě příliš velká.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.